تاریخچه بورس ایران

تاریخچه بورس ایران

تاریخچه بورس ایران (bourse;exchange ):مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایران; به سال ۱۳۱۵هجری شمسیی بازمی‌گردد. در این سال; فردی از بلژیکی با نام “ران لوترفِلد” پس از انجام مطالعات گسترده ای درباره‌ی تأسیس بورس در ایران; اساسنامه‌ی داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد; اما با توجه به شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم; عملا موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از ۲۵ سال به تأخیر افتاد.

در نتیجه در سال ۱۳۴۱; کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی; وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ی صنعتی و معدنی ایران تشکیل و موافقت‌‌نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این کمیسیون; تنظیم شد.

در اواخر همان سال یعنی سال ۴۱; هیأتـی از بورس بروکسل به سرپرستی دبیرکل این بورس برای مشارکت در راه‌اندازی بورس ایران; به کشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال; در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد. حدود یک‌سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار; در پانزدهم بهمن ماه سال ۱۳۴۶; بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معادله بر روی سهام بانک توسعه‌ی صنعتی و معدنی که بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریـخ به شمار می‌رفت; به طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کـرد.

 

استراتژی معاملاتی در بورس ایران استراتژی معاملاتی در فارکس استراتژی معاملاتی رابرت ماینر استراتژی معاملاتی سپیدار استراتژی معاملاتی سهام استراتژی معاملاتی فارکس استراتژی معاملاتی گن

 

بورس ایران در تاریخ ۴۵ ساله فعالیت خود; همواره فراز و فرودهای بسیار زیـادی را تجربه کرده است; اما شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین تحولات تاریخ بورس ایران; تأسیس قانون جدیدی تحت عنوان قانون بازار اوراق بهادار در اول آذر سال ۱۳۸۴ بوده است که ضمن رفع برخی نارسایی‌ها و نواقص موجود در قانون اولیه; زمینه توسعه گسترده بورس در ایران را فراهم کرد.

براساس این قانون; بخش نظارتی بورس از بخش‌های عملیاتی آن تفکیک شد; به این معنا که سازمانی به عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار; به عنوان نهاد نظارتی بورس تشکیل شد. سازمان بورس که خود تحت نظارت شورایی به اسم شورای عالی بورس فعالیت می‌کند; وظایف متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین وظایف آن; تأسیس و نظارت بر عملکرد بورس‌های مختلف است.

 

چهار بورس بزرگ کشـور تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

 

۱) بورس اوراق بهادار تهران که در آن; سهام شرکت‌ها و سایر اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت خرید و فروش میگدد.

۲) فرابورس ایـران که در آنجا هم سهام شرکت‌هایی که بنا به دلایلی موفق به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران نمی‌شوند; مورد داد و ستد قرار گرفته میشود.

۳) بورس کالای ایران که در آن; انواع کالاها مثل محصولات پتروشیمی; فلزات; محصولات کشاورزی و … خرید و فروش میگردد.

۴) و در نتیجه بورس انـرژی که به تازگی تأسیس شده و قرار است در آن; حامل‌های انرژی با محوریت برق; به‌عنوان یکی از مهم‌ترین حامل‌های انرژی; خرید و فروش گردد.

اما نخستین کارگزار خصوصی بورس تهران یک تاجر بود

محمود کریشچی متولد ۱۳۰۲ تبریز; تاجر پوست و معامله‌گر اوراق اصلاحات ارضی به عنوان اولین نماینده بخش خصوصی در بازار سرمایه از سال ۱۳۴۸ وارد بازار سهام شد. او که پیش از این در سال ۱۳۴۱  به دنبال اجرای اصلاحات ارضی در زمینه خرید و فروش قبوض اصلاحات ارضی در بانک کشاورزی; فعالیت می‌کرد به پیشنهاد یکی از مدیران بانک ملی به بورس آمد. البته او در یک آزمون که از سوی بانک کشاورزی و در میان ۳۰ نفر فعال بازار اوراق اصلاحات ارضی برگزار شد; توانست رتبه اول را کسب کند و وارد بورس شود.

در آن زمان اوراق قرضه دولتی; قبوض اصلاحات ارضی و سهام چند شرکت و بانک در بورس معامله می‌شد. بورس آن زمان بسیار کوچک بود و تعداد معدودی کارگزار مشغول فعالیت در آن بودند و شرکت کارگزاری وجود نداشت و بانک‌ها نیز در بورس; نماینده داشتند. بورسی که کریشچی اولین کارگزار آن بود عبارت بود از یک میز و چند صندلی و تخته سیاهی که با گچ قیمت‌ها را بر روی آن ثبت می‌کردند و بعدها این ثبت قیمت‌ها با استفاده از تابلوهای چوبی و اعداد فلزی انجام می‌شد.