به این ترتیب، می‌توان گفت در آخرین روز هفته گذشته ارزش دلار در بازارهای مرزی و بازار داخلی در کانال ۶ هزار و ۱۰۰ تومان پذیرفته شده بود. این در حالی بود که در روزهای قبل ارزش دلار در بازار داخلی در کمترین حالت ۱۰۰ تومان از بازارهای مرزی فاصله داشت. برخی این موضوع را نشانه‌ای از رسیدن قیمت این ارز به کف دانستند. به گفته آنها، ارزش دلار در بازار غیررسمی هفته گذشته از بالای ۶ هزار و ۵۰۰ تومان عقب نشینی کرد و حدود ۴ کانال عقبگرد کرد. ممکن است خریداران پس از این روند کاهشی با احساس اینکه قیمت به کف رسیده است،در هفته جاری وارد بازار شوند و قیمت‌ها را بالا بیاورند. در مقابل این نگاه، دو دیدگاه متفاوت نیز در بازار وجود داشت. دسته‌ای باور دارند، ممکن است قیمت افزایشی شود، ولی با توجه به اینکه اخبار جدیدی به بازار مخابره نشده است، نمی‌توان انتظارات نوسان زیادی را داشت.

از نگاه این دسته، بازار از این پس تنها با اخبار اثرگذار نوسان قابل توجهی را ممکن است تجربه کند و در شرایط کنونی بیشتر نوساناتش پیرامون یک نقطه تعادلی به‌صورت محدود صورت خواهد گرفت. گروه دیگری از معامله‌گران، همچنان در انتظار افت بیشتر قیمت دلار هستند. از نظر آنها، قیمت دلار بدون پشتوانه خاصی از مرز ۶ هزار تومانی عبور کرد. این گروه اعتقاد دارند، بازار پیش ازخروج ترامپ از برجام، واکنش بیش از اندازه‌ای از خود نشان داد و به مرور اثرات اتفاقی که پیش‌خور شده بود، از بازار تخلیه خواهد شد. در حالی که این عده باور دارند، ارزش دلار زیر ۶ هزار تومان است، عده‌ای از معامله‌گران تاکید کرده‌اند، یکی از عوامل کاهش تقاضا در بازار، رسیدن قیمت دلار بازاری به ارزش واقعی آن بوده است. به گفته برخی تحلیلگران، این اتفاق، میزان احتیاط را در بازار برای خرید ارز بالا برده است.

متغیرهای افزایشی بازار سکه

به گفته فعالان، سکه که در ۴ روز ابتدایی هفته در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، در۲ روز انتهایی هفته افزایشی شد تا بخشی از کاهش ابتدای هفته را جبران کند. در این میان، عوامل متفاوتی به‌عنوان نیروهای زمینه‌ساز رشد قیمت فلز گرانبهای داخلی معرفی شده‌اند. بخشی از فعالان باور داشتند، مقاومت سکه در مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان مهم‌ترین عاملی بود که خریدارها را به بازار بازگرداند. به گفته آنها، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه سکه دو روز پیاپی به کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نزول کرد، ولی هر بار توانست با مقاومت، خود را به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بازگرداند. این موضوع موجب شد بسیاری از بازیگران بازار سکه از رسیدن قیمت این فلز گرانبها به کف سخن بگویند. از روز چهارشنبه خریداران با قدرت بیشتری وارد بازار شدند و به مرور زمینه عبور سکه از سطح یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان را فراهم کردند.

اتفاقات افزایشی انتهای هفته در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی سیر نزولی به خود گرفت و نقطه حمایتی حساس هزار و ۳۰۰ دلاری را از دست داد و به محدوده هزار و ۲۹۰ دلار عقب‌نشینی کرد. این روند نزولی تا ساعت ۳ بعدازظهر روز جمعه همچنان ادامه یافته بود. در شرایطی که بهای اونس کاهشی بود و قیمت دلار نیز در بازار غیررسمی نوسان افزایشی خاصی را از خود نشان نداده بود، افزایش بهای سکه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، برخی معامله‌گران بازار را غافلگیر کرد. در این میان، علاوه‌بر رسیدن قیمت سکه به کف عوامل دیگری را در رشد این فلز گرانبها دخیل دانستند. گروهی عنوان کردند، بخشی از تقاضای بازار ارز به بازار سکه منتقل شده و همین انتقال در افزایش قیمت‌ها موثر بوده است. به گفته این عده، در شرایط فعلی خرید و فروش سکه در بازار راحت‌تر است؛ حال آنکه معامله دلار در بازار غیررسمی غیرقانونی تلقی می‌شود و خرید و فروش در آن بازار با ریسک برخورد نیروهای انتظامی همراه است. در کنار این، تهیه ارز از بازیگران غیررسمی نیز با دشواری‌های زیادی همراه بوده است. بارها شنیده شده است که دلالان قیمت‌های بالاتری از نرخ بازار را به افراد متقاضی پیشنهاد داده‌اند. به‌عنوان مثال، یکی از متقاضیان عادی عنوان کرد، یک دلال هر دلار را به او با مبلغ ۶هزار و ۸۰۰ تومان فروخته است. این در حالی است که در آن مقطع زمانی، این ارز در میان خود دلالان در حوالی کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شد.